Otrzymanie nieruchomości w spadku to bardzo częste zjawisko. Wiele osób jest bardzo zadowolonych z takiej sytuacji, są to głównie osoby, które lubią stare wnętrza, wysokie sufity w kamienicach i wiele możliwości aranżacyjnych, inni natomiast woleliby jednak coś bardziej nowoczesnego i nieruchomość otrzymaną w spadku decydują się sprzedać. Jak przebiega sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku? Co warto wiedzieć, aby proces ten przebiegał bez żadnych komplikacji. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku – formalności
Dziedziczenie zwykle odbywa się na mocy ustawy. Kolejność rozdzielania majątku po osobie zmarłej jest warunkowana przepisami prawnymi. Testament jest również podstawą do procedur spadkowych. Jeśli spadkobiercy są zgodni i wszystko zostało wyjaśnione wystarczy tylko wizyta u notariusza, który owe dziedziczenie poświadczy. W sytuacji, kiedy spadkobiercy jednak nie mogą dojść do porozumienia, wówczas rozstrzyga je sąd. Po uprawomocnieniu spadkobierca staje się właścicielem mieszkania i może zdecydować się na jego sprzedaż.
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku
Nieruchomość można otrzymać dzięki testamentowi lub ustawowo. Obecnie wiele osób decyduje się na kupno mieszkania, które już swoje przeżyło, jest urządzone w dawnym stylu, jednak wiele osób decyduje się również na sprzedaż takiego mieszkania, ponieważ nie czuje się komfortowo w takich wnętrzach i woli nowoczesne aranżacje. Dzięki temu, że mieszkania z drugiej ręki zyskują na popularności można na nich dobrze zarobić. Trzeba jednak nabyć podstawową wiedzę o tym jak przebiega sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku.
Rok 2019 wprowadził nowe przepisy, które określają, kiedy należy spłacić zobowiązanie za dziedziczoną nieruchomość, do tego też roku konieczne było również opłacenie podatku, jeśli od otrzymania spadku nie minęło 5 lat. Obecnie kwestia podatkowa wygląda inaczej. Trzeba go zapłacić w sytuacji, gdy od roku kupienia go przez spadkodawcę do jego sprzedaży przez spadkobiercę nie upłynęło 5 lat.
Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 procent od dochodu. Jak można uniknąć tego podatku? Aby to zrobić trzeba udać się z deklaracją do Urzędu Skarbowego, gdzie wykazano, że środki zdobyte ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe w ciągu następnych 3 lat. Do wydatków tych zalicza się przebudowa bądź rozbudowa mieszkania lub jego części. Należy je jednak odpowiednio udokumentować na przykład za pomocą faktur, umów czy innych dokumentów administracyjnych, a następnie przedstawić w Urzędzie Skarbowym.
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku – dług
Jakiś czas temu otrzymanie nieruchomości w spadku wiązało się z pewnym ryzykiem jakim był dług. Bardzo często są one większe niż wartość całej nieruchomości. Od 2015 roku spadek jest automatycznie dziedziczony z dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że hipoteka lub inne zobowiązania redukowane są do wartości mieszkania. Należy obowiązkowo je spłacić, w najgorszym wypadku spadkobierca nie wyda własnych pieniędzy, a spadek będzie zerowy.
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku – mieszkanie w kamienicy
Nieruchomości, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie mogą mieć bardzo różny stan. Odnawianie jej nie jest wymagane, jednak warto takie wnętrza odświeżyć, jeszcze zanim dokona się sprzedaży. Mieszkania otrzymane w spadku muszą zostać dokładnie sprawdzone przez specjalistę. Chodzi tutaj głównie o instalacje, a w przypadku wszelkich nieprawidłowości muszą one zostać wymienione.
Remont przeprowadzany w takich nieruchomościach ma za zadanie podnieść ich wartość oraz przyciągnąć potencjalnych kupujących. Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku powinno poprzedzać sprawdzenie rynku lokalnego nieruchomości. Wówczas okazać się może, że remont będzie zbędny, ponieważ lokal zlokalizowany jest przy ulicy ze słabą komunikacją bądź przy budynkach, które bardzo mocno potrzebują renowacji.
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku – jak dokonać wyceny?
Sprawy dotyczące podatku od spadku, a także podatku od sprzedaży nieruchomości wymagają przygotowania opisu nieruchomości dla Urzędu Skarbowego. Wycena mieszkania musi zostać wykonana z należytą starannością i rzetelnością w przeciwnym wypadku może doprowadzić to do wysokich opłat podatkowych lub znacznie je zaniżyć, ta druga sytuacja może doprowadzić do podwyższania ceny rynkowej.