Kupno domu lub mieszkania jest decyzją podejmowaną na wiele lat, dlatego też nie powinna ona być szybka i nieprzemyślana. Konsekwencje takiego działania mogą się pojawiać w przyszłości. Stan techniczny budynku, to ważna kwestia, jego sprawdzenie powinno zostać dogłębnie wykonane. W innym przypadku możliwe jest przeoczenie poważnych niedociągnięć konstrukcyjnych. Dzięki dokumentacji technicznej fachowiec może dowiedzieć się jakich materiałów użyto i jakie rozwiązania zostały zastosowane.
Co to jest stan techniczny budynku i na co zwrócić uwagę przy jego sprawdzaniu?
Stan techniczny budynku to stopień zużycia i uszkodzeń przegród budowlanych i wyposażenia stałego nieruchomości. Przy dokonywaniu sprawdzenia, uwagę trzeba zwrócić na praktycznie wszystko. Już sama dokumentacja techniczna pozwoli ocenić wykonane prace. Stan techniczny budynku jest bardzo szerokim stwierdzeniem. Dlatego więc poniżej znajduje się wszystko to co powinno zostać sprawdzone przez fachowca:
- Stan fundamentów – fundament to podstawa każdego budynku, muszą więc one być solidnie wykonane. Jeśli będą zbyt płytkie, woda może unosić budynek, która zamarza w gruncie, a w konsekwencji budynek zacznie nierównomiernie osiadać, w momencie rozmarzania gruntu. Na fundamenty trzeba zwrócić uwagę również wtedy, gdy planowana jest dalsza budowa na przykład kolejnego piętra, a także wtedy, gdy planowane jest pogłębienie piwnicy.
- Konstrukcja budynku – to kolejny ważny element stanu technicznego budynku. Jeśli budynek jest źle ustawiony na trudnym gruncie (tereny podmokłe, zbocza, tereny, na których są szkody górnicze), może to prowadzić do złego osadzania się budynku, a nawet uszkodzenia konstrukcji. Jeśli więc stan techniczny budynku zawiera pęknięcia w ścianach, nadprożach, stropach może to świadczyć właśnie o tym, że konstrukcja została naruszona. Jeśli dom jeszcze nie jest postawiony, warto sprawdzić rodzaj gruntu na danej działce, aby uchronić się przed popełnieniem błędu, który później może wiele kosztować.
- Wszystkie instalacje – instalacje w budynkach wymagają dokładnego sprawdzenia. Jeśli okaże się, że wymiana instalacji elektrycznej będzie konieczna to trzeba liczyć się z tym, że będzie to kosztowało dużo, wiąże się to ze zrywaniem tynków. Tablica rozdzielcza i jej stan może dużo powiedzieć o instalacji elektrycznej. Nie powinna ona być osmolona ani czy nie przegrzewają się osłony bezpieczników ceramicznych. Jeśli instalacja ma wiele lat, może sobie nie poradzić z nowoczesnymi sprzętami domowymi. Instalacja wodna i gazowa musi być bardzo szczelna.
- Wentylacja – to czy wentylacja w budynku działa sprawnie widoczne jest na pierwszy rzut oka. Jeśli okna są zaparowane bądź pojawia się wilgoć i grzyb to oznaki źle działającej wentylacji.
Ma ona wiele negatywnych skutków na samopoczucie człowieka jak na przykład bóle głowy, zmęczenie, ale może ona wywoływać również dużo poważniejsze choroby.
- Dach – stan dachu także należy sprawdzić czy nie przecieka czy nie ma w nim żadnych pęknięć ani uszkodzonych dachówek.
- Podłoga – podłoga w każdym domu jest bardzo ważna, nie może być ona krzywa, wypaczona, zagrzybiona. Jej wymiana może pociągać za sobą dużo czasu i pieniędzy.
- Ocieplenie – elewacja nie powinna być zazieleniona, wilgotna i popękana, może to świadczyć o degradacji ocieplenia. Do sprawdzenia tego stanu rzeczy służy kamera termowizyjna, ocenia ona, które ściany są ciepłe, a które zimne i którędy ciepło ucieka z budynku. Złe ocieplenie pociąga za sobą fakt, że zimą budynek może po prostu dobrze się nie nagrzewać natomiast latem będzie w nim bardzo ciepło.
Stan techniczny budynku wymaga bardzo dokładnego sprawdzenia, jeśli osoba kupująca dom bądź mieszkanie tego nie zrobi może liczyć się z tym, że w przyszłości pojawią się jakieś dodatkowe koszty spowodowane awarią, rzeczy, które nie zostały sprawdzone. Warto więc poświęcić tej czynności swój czas i zaangażować się w analizy.
Jeśli klient nie posiada żadnej wiedzy z zakresu budownictwa, i nie wie jak sprawdzić stan techniczny budynku, opłaca się wówczas skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże ocenić prace i materiały z jakich została zbudowana nieruchomość. Kolejną rzeczą jaką trzeba wziąć pod uwagę kupując dom, jest fakt, że im jest on starszy tym jego modernizacja będzie trudniejsza i kosztowniejsza.